Jeśli macie zamiar stworzyć swoją kolekcję win, powinniście wiedzieć o tych rzeczach:
1. Budowanie kolekcji
Kolekcjonowanie win to ekskluzywna i nietania pasja. Posiadanie własnej piwniczki, która wypełniona jest rzadkimi i luksusowymi winami, przyniesie mnóstwo satysfakcji oraz wzbudzi podziw wśród znajomych. Oto najważniejsza zasada, którą musicie zapamiętać: tylko 1% win dostępnych na rynku można przechowywać latami, natomiast ponad 90% butelek należy spożyć w ciągu roku. Jasne, że warto zostawić sobie ciekawsze wino na wyjątkowe okazje, ale niech to będą wydarzenia w najbliższej przyszłości, a nie 18 urodziny wnuczki, której jeszcze nie masz. Przy prawidłowym organizowaniu swoich zbiorów, doświadczenie uczy, iż najkorzystniej jest kierować się następującymi proporcjami:
Wina do picia: 80%
Wina do przechowywania: 20%
Z uwagi na kolor wina:
Wina białe: 15%
Wina różowe: 10%
Wina musujące i szampany: 15%
Wina czerwone: 60%
2. Ostrożnie ze światłem
Przechowując wino, unikaj bezpośredniego kontaktu z silnym światłem (zarówno sztucznym, jak i naturalnym!). Światło niepotrzebnie nagrzewa wino, może powodować uwolnienie się nieprzyjemnych smaków, a dodatkowo sztucznie przyspiesza proces starzenia wina, który wcale nie jest pożądany. Pamiętaj o tym w domu, ale i w sklepie – często w dyskontach czy marketach na półce stoją wyeksponowane butelki wina, a za nimi w ciemnym kartonie leżą pozostałe butelki. Zawsze sięgaj po te drugie!
3. Zapachy
Przygotowując miejsce do przechowywania wina, należy pamiętać, że jeśli to tylko możliwe, butelki powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym nie są przechowywane żadne inne produkty. Wszystko, co może wydzielać jakikolwiek zapach stanowi zagrożenie dla naszego wina. Szczególnie „niebezpieczne” są wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, środki czyszczące, detergenty czy farby. Mimo iż szczelnie zamknięty, korek umożliwia wymianę niewielkiej ilości gazów. Z tego też powodu silne zapachy mogą dostać się do środka butelki, które zanieczyszczają smak oraz zapach wina.
4. Stała temperatura
Maksymalna temperatura przechowywania dla wina to 21 stopni Celsjusza. Powyżej tej granicy wino zaczyna się psuć, a następnie w okolicy 28 stopni „gotować”, przez co traci aromaty i smak! Minusowe temperatury również negatywnie wpływają na walory wina. Optymalna temperatura przechowywania wina to 10–14 stopni, zapewnia dobrą i stałą jakość wina, a przy tym przed podaniem łatwo przygotować je do spożycia – odpowiednio schłodzić lub poczekać, aż nieco się ogrzeje.
5. Wilgotność
Jeśli chcemy, aby nasze wino zawsze miało idealny smak i konsystencję, pamiętajmy także o optymalnej dla niego wilgotności. Pomieszczenie z regałem na wino nie powinno być zbyt suche, ponieważ może doprowadzić to do skurczenia się korka, a w rezultacie do dostania się powietrza do wnętrza butelki. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować spuchnięcie lub nawet spleśnienie korka. Optymalna wilgotność powietrza dla wina to ok. 70%.
Zaciekawił Was ten temat? To świetnie! Niedługo przygotujemy dla Was porcję kolejnych informacji na temat przechowywania wina.
Najnowsze komentarze