fbpx

Kochani, zauważyliśmy, że temat Was zainteresował, dlatego przygotowaliśmy 5 kolejnych zasad przechowywania wina. Oto one:

Klimatyzacja

Zwykłe piwnice podziemne we większości nie wymagają stosowania klimatyzatorów. Ale jeżeli jednak potrzebujecie, to należy zwrócić uwagę, iż standardowe klimatyzatory nie nadają się do piwnic na wina bowiem nie są w stanie zapewnić temperatury poniżej 16 – 18°C, co stwarza realne zagrożenie przesuszenia pomieszczenia.

Leżakowanie wina

Najlepsza pozycja przechowywania butelek z winem jest pozycja leżąca, np. na specjalnych stojakach. Ułożenie wina w poziomie spowoduje, że korek zawsze będzie wilgotny. W ten sposób jest najlepiej zapobiegnąć jego wyschnięciu i przedostaniu się powietrza do środka butelki. Należy także pamiętać, aby nie potrząsać butelką ani nie przenosić jej bez potrzeby. Każdy ruch zaburza bowiem delikatny proces dojrzewania.

Winiarka na wina

Najlepsze warunki do przechowywania wina są w piwnicy. Jeśli jednak jej nie posiadamy, możemy kupić winiarkę. Urządzenie daje możliwość niezależnej regulacji temperatury w poszczególnych komorach dla różnych gatunków wina.

Rejestr win

Kolekcjonowanie wina może być przyjemnością samo w sobie. Jednak dla wielu miłośników przyjemnością jest również prowadzenie zapisków dotyczących przechowywanych butelek. W specjalnie do tego przygotowanym rejestrze win (księga piwniczna) można zanotować nazwę wina, rocznik oraz liczbę posiadanych butelek. Ale to oczywiście nie wszystko. Zapisywać można także od kogo i w jakiej cenie dane wino zostało kupione, a po jego degustacji – datę otwarcia butelki, smak, zapach, etc. Jak również z kim wino piliśmy i z jakimi potrawami było łączone.

Bezpieczeństwo kolekcji

Trzymając dużą i drogą kolekcje, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Jednym z pierwszych elementów, o jaki powinniśmy zadbać, to drzwi. Ważnym elementem zabezpieczenia drzwi są odpowiednie zamki. Najlepiej zastosować dwa. No i też jednym z ważnych elementów jest ubezpieczenie, w które warto było by zainwestować.

 

Znając te wszystkie zasady, możecie przystąpić do tworzenia własnej kolekcji. Życzymy powodzenia!