fbpx

O kieliszku do wina słów kilka

Niezależnie od tego, jakie wino pijecie, każde z nich wymaga specyficznych procedur serwowania, aby trunek osiągnął swój pełen potencjał smakowy. Nie tylko prawidłowa temperatura podawania jest ważna. Każdy rodzaj wina wymaga określonego szkła, w którym będzie próbowany. Zrozumienie tych zależności jest niezbędne, aby w pełni wykorzystać potencjał własnej kolekcji win.

Na początek opowiemy trochę, na jakie poszczególne części można podzielić większość kieliszków do wina. Zaczynając od dołu:

 • Stopka

  Oczywiście jest to dolna część, która pozwala kieliszkowi stać prosto.

 • Nóżka

  Pozwala na trzymanie kieliszka, jednocześnie unikając przekazywania ciepła z naszych rąk bezpośrednio na wino. Dzięki temu nasz trunek na dłużej zachowa swoją temperaturę. Trzymając kieliszek za nóżkę, unikamy tworzenia się smug na czaszy kieliszka, które mogłyby odwracać uwagę od wizualnych aspektów wina.

 • Czasza

  Służy wielu celom. To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej różnic względem poszczególnych typów kieliszków. Czasza wszystkich kieliszków zwęża się ku górze z nieco węższym otworem niż w dolnej jego części. Takie ułożenie pozwala uchwycić i idealnie rozprowadzić aromat wina w kierunku naszych ust i nosa. Czasza kieliszków jest projektowana pod konkretne wino. Na przykład, do wina czerwonego, czasza będzie miała zdecydowanie większą powierzchnię, aby umożliwić winie swobodne oddychanie.

 • Obwódka

  Jest to niezwykle istotna część, która pozwala nam osiągnąć pełnię wrażeń ze swojego wina. Im cieńsza obwódka, tym kieliszek mniej nas rozprasza od kosztowanego trunku. Wysokiej klasy kieliszek do wina będzie miał tę część idealnie gładką po to, aby nie hamować płynącego z niego płynu.

 • Kolor kieliszka

  Najlepsze kieliszki są krystalicznie czyste oraz przejrzyste. Pozwala to smakoszom na pełne docenienie wizualnych aspektów spożywanego wina. Kolorowe warianty oczywiście również występują, jednak jeżeli chcemy skupić się głównie na naszym trunku, przezroczysta powierzchnia to zdecydowanie kierunek, w którym powinniśmy podążać.

Temat kieliszków do wina jest niezwykle bogaty, dlatego niestety nie zawrzemy wszystkiego w jednym wpisie. O konkretnych typach kieliszków, zaprojektowanych pod wybrany gatunek wina opowiemy innym razem.